כתבות באותו הנושא עשרות אלפי מפגינים בטביליסי כנגד רוסיה
יפן משנה את שמה של גרוזיה
יום המאה ה-26 לידידות הגאורגית יהודית
משרד ההגנה הגאורגי מחליף את המסוקים
סאאקאשווילי העניק אזרחות לכ-1000 טורקים
ראש ממשלת גרוזיה יבקר בישראל
בידזינה איוונישווילי - ראש ממשלת גרוזיה העשירי
בחירות בגאורגיה
גרוזיה דורשת ריבונות על מנזר עמק המצלבה
סקנדל מיס גאורגיה 2007

יום המאה ה-26 לידידות הגאורגית יהודית

מנהל האתר - 03/11/2014

"יום המאה ה-26 לידידות הגאורגית יהודית" נחגג בגאורגיה בתאריכים - 20-22.10.2014. משלחת ישראלית שהורכבה מ-130 אנשים שייצגו את הסמכות המבצעת והמחוקקת השתתפו באירוע.

ראש הממשלה של גאורגיה, אירקלי גריבשווילי יחד עם ראש הממשלה הקודם של גאורגיה – בידזינה איוונישווילי ואישים גאורגים חשובים ומכובדים אחרים, נפגשו עם המשלחת, שכללה בין היתר אומנים ואישים מהעדה הגאורגית בישראל.

במוזיאון ההיסטוריה היהודית של גאורגיה הוצגו ספרים שנכתבו לאירוע ועותקים של הספר הידוע "עוטה עור הנמר" של המשורר שוטה רוסטבלי תורגמו לשפה העברית והוצגו גם הם.

"רק ישראל יכולה לעזור למדינה להשיב שליטה הוגנת בטריטוריה"
הפטריארך של גאורגיה איליה השני אמר שרק ישראל יכולה לעזור למדינה להשיב שליטה הוגנת בטריטוריה. "לעת עתה גאורגיה איננה שולטת באבחזיה ובצחינוולי. אולם אנו משוכנעים שזה לא ימשך כך זמן רב. אבחזיה וצחינוולי צריכות לחזור לחיקינו – לגאורגיה. זה הכרחי גם לגאורגיה וגם לאבחזים ולאוסתים. אנו משוכנעים שהחומר המשובח והכוח האנושי אשר יעזרו לנו ביישום הדבר הם ישראל והיהודים" אמר הפתריארך.

בין היתר נערך כנס עסקים ובפן האומנותי-מוזיקאלי נערכה הופעת פולקלור של מוזיקה גרוזינית גאורגית.

נאום ראש ממשלת גאורגיה מתורגם:

"שלום לאורחינו הנכבדים מישראל ומגאורגיה
גבירותיי ורבותי, היום זהו תאריך מאוד חשוב בהסטוריה של המדינה שלנו, לאחר כל כך הרבה שנים נפתח המוזיאון היהודי בגאורגיה, מוזיאון אשר נושא את שמו של דוד באזוב שהיה אחד מהאנשים החשובים שייסדו את היהדות בגאורגיה. חידוש ושחזור המוזיאון יעזור לשיתוף הפעולה התרבותי בין גאורגיה לישראל.

אני רוצה להודות למר בידזינה איוונישווילי, שלא אוהב לקבל תודות אך הוא בעל הרעיון והחזון ליצור את האתר הזה. בעזרתו נפתח לא רק המוזיאון הזה אלא גם אתרים נוספים ומאוד חשובים בגאורגיה. הדוגמא הזאת מוציאה לאור את שיתוף הפעולה והאחווה שקיימת בין גאורגיה לישראל.

השנה הזאת נבחרה להיות שנת ציון היובל של 26 מאות של אחווה ואיחוד בין העם היהודי והגאורגי, והאירוע הזה מציין שלעם היהודי והגאורגי יש בסיס מאוד חזק של שותפות, וזהו בסיס שצריך להתחזק ולהישמר לאורך שנים.

חברים יקרים אנו יודעים שלעם היהודי יש הסטוריה לא קלה. גם לגאורגים יש עבר מאוד קשה, אך שני העמים האלו הגיעו עד הלום בלי לבגוד אחד בשני. יחד עברנו זמנים קשים ושמחות. אין דוגמא לאחווה כמו אחוות היהודים והגאורגים, ובדיוק כאן בגאורגיה נוסד המושג הלא כל כך נפוץ בעולם אך נפוץ בגאורגיה, המושג הוא "גאורגי יהודי".

אני רוצה לציין בהערכה את כך שהיהודים תמיד עזרו לגאורגים אם זה במדיניות ואם זה בעם, אך מעולם לא איבדו את השייכות שלהם לעם היהודי ולדת היהודית.

במדינתנו יהודים מעולם לא היו תחת בחירה ותחת שליטה כלשהי של דת ולכן האחווה שלנו היא חזקה מאוד. ובשבילי בתור גאורגי זוהי גאווה גדולה מאוד לצפות ביהודים ולראות איך הם התקדמו בישראל מאוד וחוזרים לכאן אחרי כל כך הרבה שנים.

שיתוף הפעולה שלנו והלחימה שלנו יחד בכל האחרים באה יחד כבר הרבה מאוד שנים. והאחווה שלנו תימשך עוד הרבה מאוד שנים ואני חושב שהסיבה העיקרית היא, שאנו מדברים אחד לשני לא מהמוח אלא מהלב.

אנחנו דיברנו על העלייה הגאורגית לישראל, אנו עושים הכל בכדי שהילדים והנכדים של מי שעלה לארץ ילמדו על גאורגיה ויכירו אותה, ובגלל הסיבה הזאת המוזיאון הזה נפתח. אני רוצה לומר שהממשלה תעשה הכל בכדי להמשיך את שיתוף הפעולה הישראלי גאורגי."


מי יתן והידידות בין גאורגיה לישראל תימשך ונדע מפגשים וארועים מקסימים כגון האירוע הזה.