כתבות באותו הנושא להקת הריקודים הגאורגית שלווה
המירוץ למליון בגאורגיה
שגריר גאורגיה בישראל - פאטה קלאנדזה
ברכת ראש הממשלה לשנה חדשה
מי בורג'ומי
חברת הטיסות בגאורגיה מאיימת בשביתה
ביז'ו
חוטובלי: חבל שדוברות המשרד הגיבה בתקשורת
שריפה בעמק המצלבה בירושלים
לייקים לא ברורים מגיאורגיה

להקת הריקודים הגאורגית שלווה

מרינה - 17/01/2015

עם המגמה אשר החלה בשנים האחרונות, עת נכנסה לתודעה התרבות הגאורגית (דבר שגרוזיה הקטנה העלתה על נס מראשית הקמתה), אנו שמחים להביא לקוראינו ראיון עם דוד אפרמשווילי, מנהל להקת המחול הגאורגי "שלווה", אחד מהאנשים אשר תרמו ותורמים רבות לכך שהתרבות שלנו מהווה כמקור השראה וגאווה בכל רחבי הארץ.

בשנת 1972 כשהיה בן 6.5 עלה דוד לארץ מגאורגיה יחד עם משפחתו. לשאלה מתי עלה הרעיון להקים את הלהקה השיב דוד, כי כבר שבוע לאחר עלייתם ארצה, הגה אביו המנוח- שלווה אפרמשווילי ז"ל שהיה כוריאוגרף ורקדן מפורסם בגאורגיה, את רעיון הקמת הלהקה כהמשך ישיר לפועלו במולדתו.

בשנת 1978, זכתה הלהקה במקום הראשון בפסטיבל עדות והייתה הלהקה הייצוגית של העיר באר-שבע. דוד עצמו, לאחר שירותו הצבאי, השתדל לעזור בענייני הלהקה. בשנת 1997 נפטר אביו כשהיה רק בן 57, אז הבין דוד, כי על מנת להמשיך את מורשת אביו עליו להיכנס לנעליו הגדולות ולקחת לידיו את המושכות.

על אף הידע הרב שצבר בתחום המחול ברבות השנים בצד אביו, חש דוד בצורך לניהול הלהקה בצורה המיטבית ובסטנדרטים שהנחיל אביו, כמו כן ובעיקר בשל היותו פרפקציוניסט, טס דוד לגיאורגיה במטרה להעמיק את הידע והמקצועיות בניהול להקת המחול על שם אביו - "שלווה". דוד מספר, כי בגאורגיה נפגשו דרכיו עם כוריאוגרפים שבעבר היו תלמידים של אביו ואלו העבירו לו השתלמויות מקצועיות בתחום המחול הגאורגי. השתלמויות אלו בצד הידע שהקנה לו אביו במהלך השנים, מניבים את פירות עבודתו של דוד עם להקתו "שלווה" כאן בארץ.

לפני 4 שנים, בעקבות הזמנה של משרד התרבות הגיאורגי לתחרות שבה השתתפו להקות ממספר רב של מדינות שונות מהעולם, זכה דוד יחד עם להקתו במקום הראשון בתחרות שנערכה באנקליה שבגאורגיה. הביצוע אשר הביא לזכיית להקת "שלווה" בתחרות היה הריקוד "ראצ'ולי" המפורסם. כמו כן, כחלק מפועלו הרב, לפני כ-3 שנים, ציין דוד בערב חגיגי 40 שנה ללהקת "שלווה" ולזכרו של אביו המנוח מייסד הלהקה. ערב זה כלל בתוכו הופעות של מיטב האומנים בארץ.

במהלך הריאיון, מדבריו של דוד ואופן אמירתם, קשה היה שלא להבחין בקשר העמוק שבין דוד ללהקה ואת המקום הגדול שתופסת הלהקה בחייו ומרכזיותה בפועלו היום יומי. דוד מספר כיצד עברו תחתיו דורות של רקדנים, הורים בוגרי הלהקה שהביאו את ילדיהם וכן הלאה. כפי שהלהקה הינה נדבך מרכזי בחייו של דוד, כך תורמת גם הלהקה לעיצוב אופיים של הרקדנים. דוד מסביר, כי עבודתו אינה אך ורק ללמד לרקוד. לדבריו, הריקוד הגרוזיני אינו יכול לצאת אל הפועל בצורה טובה מבלי שיהיה לרקדן משמעת עצמית, רצינות, אחריות, התמדה וכיוצא בזה. אלו הערכים אותם מבקש דוד להנחיל לתלמידיו, ופיתוח תכונות אלו אצל חברי הלהקה מלווה אותם לאורך כל ימי חייהם, אם זה בגיוסם לצה"ל, בלימודיהם, באקדמיה ובחייהם הפרטיים.

דוד מטפח משפחה לתפארת- אישה ו- 3 ילדים, שני בנים ובת. שלושת ילדיו המשיכו את המסורת רבת השנים והיו חברים בלהקה של אביהם. ובנו אף שירת את מדינתנו בכבוד והינו יוצא יחידה מובחרת בצה"ל, דבר האופייני לתלמידיו בלהקה.

אחד המאורעות המרכזיים בהם דוד נוטל חלק, יחד עם להקתו "שלווה", הינו הפקת ה"גאורגיאדה". ה"גיאורגיאדה" – האירוע השנתי בו מתכנסים בבית מלון בעיר הדרומית אילת לסוף שבוע שלם מאות מבני העדה הגאורגית מכל רחבי הארץ. סוף שבוע שכולו פולקלור גיאורגי טהור הכולל הופעות של מיטב הזמרים מהארץ ומחו"ל, הופעות מחול של הלהקות המובילות בהן להקת ג'אורג'יאן נשיונל בלט של הכוריאגרף תמאזי ציציאשוילי, וכמובן להקתו של דוד "שלווה", תחרויות נושאות פרסים ועוד.

השנה יוצאת לדרך ה"גאורגיאדה" העשירית במספר וההכנות בעיצומן, החל מעיצוב התפאורה והתלבושות וכלה בדאגה לתכנים האמנותיים שיועברו במהלך סוף השבוע. על כך ועוד עומלים דוד וצוות ההפקה של הגאורגיאדה, לשם הבטחת הנאה מקסימלית לקהל המשתתפים במאורע. בעקבות ההצלחה הסוחפת של ה"גאורגיאדה", על המבקשים להשתתף במאורע למהר ולרכוש כרטיסים ולשריין להם ולבני משפחותיהם מקום בסוף שבוע שידובר במהלך כל השנה שלאחריו! כמות הכרטיסים מטבע הדברים הינה מוגבלת.