פולקלור גרוזיני

ריקודים גרוזינים ריקודים גרוזינים - הפרוייקט 20.12.2008
שלום, שמי חיים שימשילשווילי , אני מנהל האתר וברצוני להציג לפניכם את האומנות שבריקוד הגרוזיני. במסגרת פרוייקט מחקר שערכתי במשך החודשים האחרונים, אני מקווה שתהנו מהחומר, עמלתי עליו ימים רבים, החל מתרגום מאתרים בגרוזינית ועד לראיון עם אנשי מקצוע ורקדנים היום ובעבר. תהנו. הריקודים עוצרי הנשימה והמדהימים בהחלט הללו מציגים היסטוריה בשידור חי שמשודרת בין עשורים של האומנות הגאורגית, התרבות הגרוזיני והמסורת. ריקודי הפולקלור הגרוזיניים מפורסמים בעולם וזאת עקב הצפייה הבלתי נשכחת מצד כל אחד שרואה אותם. הרבה פעמים הריקודים הגרוזינים בקבוצות, חובבנים או מקצועיים, השאירו חותם בעולם עם יופיים. התלבושות המיוחדות משגרות הסטוריה ואומנות בהרמוניה אחת שלמה. זה, יחד עם ריקוד וטכניקת תזוזה טובה, משאיר את הקהל בהלם זמן רב. ריקודי הפולקלור הגרוזינים מספקים הנאה לא רק לקהל אלא גם לרקדנים עצמם. "כרקדנית לשעבר, אני יכולה להגיד שכל פעם שרקדתי, הרגשתי חופשייה כציפור" אומרת מירי שמשילשווילי-שמואלי, מרואיינת של גרוזיה הקטנה "ברגעים אלו, ידעתי שריקוד יכול להציל את העולם".
תלבושת לפי איזור לפני שאני נכנס לתוך פרטי כל ריקוד, תנו לי לתת לכם מבט כללי על הריקודים. כל ריקוד מציג את החיים שבאיזור שבו הוא נוצר, וכל אחד מגוון ומיוחד במינו. ריקודי ההרים, כמו חבסורולי, קזבגורי או מתיאורולי הם שונים לגמרי מריקודי עמק כמו אצ'רולי ודבלורי. התלבושות שונות בכל ריקוד ומייצגות את הלבוש העתיק בכל איזור בגאורגיה. התלבושות שקיימות כיום לריקודים המסורתיים הגרוזינים יוצרו על ידי סימון ווירסלדזה. בנוסף, המבנה הכוריאוגרפי של כמה מהריקודים, הותאם במיוחד לצורך התאמה להופעה בבמה. רוב השינויים נהגו על ידי נינו רמישווילי ואיליקו סוחישווילי(המייסדים של חברת הריקודים הגרוזינית). בעמוד הבא תמצאו כמעט את כל סוגי הריקוד שקיימים בפולקלור הגרוזיני. לכל ריקוד צירפתי הסבר מעין הריקוד הגיע וכיצד הוא מבוצע, על ידי מי , אילו תלבושות וכוליי. לכל ריקוד צירפתי גם סרטון קליפ של הריקוד כדי שתוכלו לדעת איך הריקוד נראה באמת. © כל הזכויות שמורות לחיים שימשילשווילי, גרוזיה הקטנה בישראל.
חבסורולי חנג'לורי קזבגורי פרצה אצ'רולי חורומי קרתולי
דבלורי חרצ'ורלו ג'אירן סאמאיה קינטאורי חונגה וסימדי מתיאולורי

ריקוד קרתולי קרתולי - Kartuli
הרבה פעמים הריקוד קרתולי מזכיר לצופים חתונה. קרתולי הוא אחד הריקודים הרומנטיים ביותר. הוא מבוצע על ידי זוג שמדגיש את הרכות ואת החן של האישה והיושר והאהבה של הגבר. זה מראה שאפילו כשהגברים מאוהבים, הם שומרים על מרחק מסויים מהבחורה כמין סוג של כבוד. כל הזכויות שמורות לגרוזיה הקטנה. עיניי הגבר נשארים ממוקדים על האישה כאילו והיא הייתה האישה היחידה בעולם. לא רק זה, בכל זמן הריקוד החלק העליון של הגוף של הגבר לא נשאר ללא תזוזה, מצד שני האישה משאירה את עינייה לכיוון מטה ומתמקדת על הרצפה כאילו הייתה משטח באגם. היכולת המרובה ביותר שדרושה לביצוע ריקוד הקרתולי נתנה שכר לרקדנים, באחד הריקודים הקשים ביותר. כמה מהרקדנים הכי טובים של הריקוד: נינו רמישווילי, איליקו סוחישווילי, איאמזה דולאברידזה ופרידון סולאברידזה. מצד שמאל, קליפ של הריקוד קרתולי

ריקוד חורומי חורומי - Khorumi
ריקוד מלחמה זה הוא במקור מאיזור אצ'רה שנמצא באיזור הדרום מערבי של גרוזיה. הריקוד האורגינלי בוצע רק על ידי מספר מצומצם של גברים. אך עם הזמן הוא גדל במימדים. בגרסא של היום של הריקוד חורומי, שלושים או ארבעים רקדנים יכולים להשתתף. למרות שמספר המשתתפים השתנה, התוכן של הריקוד נשאר זהה. גרוזיה הקטנה. הריקוד מחייה את הצבא הגאורגי בעשורים הקודמים. מספר גברים שמחפשים מקום להקים בו מחנה לילה והאויב מבחין בהם. ישנו פתיח לריקוד ולאחר מכן הם קוראים לצבא לשטח הקרב. היציאה של הצבא עוצרת נשימה, היא חזרה, פשוטה אבל התנועות המיוחדות והדיוק של השורות יוצר חוש של יראת כבוד על הבמה. כל הזכויות שמורות לגרוזיה הקטנה. הריקוד כולל בתוכו את הנושאים של החיפוש, מלחמה והחגיגה של הניצחון כמו האומץ והתהילה של החיילים הגרוזינים. מאז שגרוזיה ראתה הרבה מלחמות במהלך ההסטוריה שלה, חורומי מזכיר שבכדי שיהיה שלום, חייבים שתהיה מלחמה.

אצ'רולי אצ'רולי - Acharuli - აჭარული
גם ריקוד זה מקורו באצ'רה, מקור שמו של הריקוד נקרא לפי שם המקום. אצ'רולי נבדל משאר הריקודים עם התלבושות הצבעוניות שלו והמצב רוח השמח שהגברים והנשים יוצרים על הבמה. הריקוד מאופיין עם פלרטוטים מלאי חן, עדינים ושובבים בין הגברים לנשים. לא כמו הריקוד קרתולי, מערכת היחסים בין הגברים לנשים בריקוד זה היא פחות רשמית וחסרת דאגה. אצ'רולי השריש את חוש השמחה בשני הצדדים, הקהל והרקדנים..

ריקוד הפרצה פרצה - Partsa - ფარცა
הריקוד הזה נוצר בגוריה והוא מאופיין בקצבו המהיר, מצב רוח חגיגי וצבעוניות. "כפרפורמר לשעבר, אני יכול לומר שבמהלך ריקוד פרצה, רקדן מרגיש כמו ציפור בשמיים, עף ברחבי הבמה, בקושי נוגע ברצפה" אומר דני שמשילשווילי לגרוזיה הקטנה. פרצה מהפנטת את הקהל לא רק עם המהירות והחינניות שלה אלא גם עם מגדלים חיים. הריקוד הזה יוצר אווירה וחשק לחגוג.

חזבגורי חזבגורי - Kazbeguri - ყაზბეგური
קזבגורי לוקח אותנו לצד הצפוני של הרי גרוזיה, שמוכרת כתרבות מגוונת ומסורתית. מזג האוויר הקר והאטמוספירה הקשה של ההרים מוצגת דרך החוזק והנוקשות בתנועות. הריקוד הזה מבוצע רק על ידי גברים וממחיש את הקשיחות ואת כח הסבל של אנשי ההרים.

חנג'לורי - ריקוד החרבות - Khanjluri
היסטורית, גרוזינים נוטים לשלמות ומצוינות. בריקוד זה שלמות ומצוינות אלו מוצגים. כך, הרבה ריקודים גרוזינים מבוססים על הרעיון התחרותי. חנג'לאורי הוא אחד מריקודים אלו. חנג'לורי גרוזיה הקטנה בריקוד זה, רועי צאן לבושים בצ'וחות אדומות(ביגוד גברי מסורתי) מתחרים אחד בשני עם פגיונות ועם תנועות מרהיבות. רקדן אחד מחליף את השני והאומץ והמיומנות ממריאים על הבמה. מכיוון שחנג'לורי כולל בתוכו פגיונות חרבות וסכינים, הריקוד דורש יכולת עצומה ואימון מהחלק המבצע.

חבסורולי - הטוב ביותר
ריקוד ההרים הזה הוא כנראה המייצג הכי טוב של הרוח הגאורגית. הוא כולל בתוכו אהבה, אומץ וכבוד לנשים, קשיחות, תחרותיות, מיומנות, יופי וצבעוניות, אל תוך הופעה חיה מדהימה אחת. הריקוד מתחיל בזוג צעירים שישנה ביניהם פרשיית אהבים. באופן לא צפוי, עוד בחור צעיר מופיע ומחפש הוא גם כן את ידה של האישה. במהרה, פורץ קונפליקט בין שני הבחורים ותומכיהם. המריבה נפסקת באופן זמני בעזרת כיסוי הראש של הבחורה, באופן מסורתי כשאישה זורקת את כיסוי ראשה, בין שני בחורים, כל אי הסכמה הריב עוצר.גרוזיה הקטנה אך ברגע שהאישה עוזבת את הסצנה, הקרב נמשך ואפילו מחריף. הבחורים הצעירים משני הצדדים תוקפים אחד את השני עם חרבות ומגנים. במקרים מסויימים, בחור אחד צריך להילחם אל מול שלושה תוקפים. בסוף, אישה או נשים באות ועוצרות את הקרב עם כיסוי הראש פעם נוספת. אך סוף הריקוד נשאר פתוח. זאת אומרת, הקהל לא יודע את התוצאה של הקרב. כריקוד אופייני של העדה הגרוזינית, חבסורולי הוא ריקוד מאוד טכני ודורש רמה גבוהה של אימונים ויכולת קיצונית ביותר בכדי לבצע את הריקוד בלי לפגוע באף אחד.

מתיאולורי - Mtiuluri - მთიულური
מתיאולורי הוא ריקוד הרים גם כן. בדומה לחבסורולי, מתיאולורי הוא גם מבוסס על תחרות, אך בריקוד זה, התחרות היא בעיקר בין שני קבוצות של בחורים צעירים. זה כמו חגיגה של מיומנות ואומנות. בתחילה, קבוצות מתחרות בהצגת מהלכים מסובכים, לאחר מכן אנחנו רואים ריקוד בנות שמלווה על ידי רקדן יחיד עם תנועות מדהימות על הברכיים שלו ועל קצות האצבעות שלו. בסוף, כולם רוקדים סיום יפה. ריקוד זה מזכיר לנו פסטיבל בהרים.

חונגה, סימדי חונגה וסימדי - Khonga & Simdi
שני הריקודים האלו נוסדו באוסטיה, אזור בדרום גאורגיה. יש להם הרבה במשותף אבל הם גם שונים באופן מיוחד אחד מהשני. התלבושות בשתי הריקודים מכילות שרוולים ארוכים. בנוסף, כיסויי הראש של הגברים ושל הנשים הם גבוהים במיוחד. התנועות בשתי הריקודים גם כן זהות. אל בחונגה גברים רוקדים על נקודה שבאופן ספציפי קשה אך זה מראה מרהיב. חונגה מבוצע על ידי מספר קטן של רקדנים והוא מאופיין על ידי החמלה והרכות של התמונות. מצד שני סימדי הוא ריקוד של הרבה זוגות. היופי בסימדי הוא הגרפיקה הנוקשה מחוץ לריקוד, הניגוד בין שחור ללבן בתלבושות, הרכות של התנועות, הקשיחות של השורות בריקוד וההרמוניה שנוצרת על ידי כל מה שצויין למעלה.

קינטאורי - Kintauri - კინტაური
קינטואורי הוא אחד מריקודי העיר שמציג את החיים בטביליסי העתיקה, בירת גרוזיה. הריקוד קיבל את שמו מהשם "קינטוס" שהיו סוחרים קטנים בטביליסי. הם לבשו תלבושות שחורות עם מכנסיים שמנות ובדרך כלל אחסנו את המזון שלהם במקומות שלהם ברחבי העיר. כשלקוח בחר מזון, קינטו היה לוקח את הצעיף שלו שהיה קשור כמו חגורה לגופו, ועוטף את הפירות והירקות ושוקל אותם בעזרת הצעיף. הקינטויים היו ידועים בערמומיותם, מהירותם ובאי הרשמיות שלהם. האנשים שחיו בקינטו מוצגים בריקוד הקינטאורי. הריקוד מואר טבעי ומהנה לצפייה.

סאמאיה - Samaia - სამაია
ריקוד הסמאיה מבוצע על ידי שלושה נשים ובאורגינל, הוא נחשב לריקוד אלילי. אולם היום הריקוד סמיה הוא ייצוג של המלכה תמר ותפארתה. המלכה תמר בהרבה מקורות מוזכרת כמלכת גרוזיה אך היא נחשבת להיות מלך של הממלכה הגאורגית במאות ה-12 וה-13 והיא הייתה האישה הראשונה שהייתה מלכה בגרוזיה. ישנם ארבעה ציורי קיר של המלכה תמר. סימון ווירסאלאדזה ביסס את התלבושות של סאמאיה על תלבושות המלכה בציורים אלו. בנוסף, רעיון השלישייה הקדושה בריקוד, מייצג את המלך תמר כמלכה צעירה, אמא חכמה והמלך החזק. כל שלושת התמונות הללו מאוחדות בתמונה הרמונית אחת. לא רק זה, התנועות הפשוטות אך מלאות החן יוצרות אטמוספירה של יופי, פאר וכוח שמקיפים את שלטון המלך.

ג'אירן - Jeirani - ჯეირანი
ג'אירן ריקוד זה בנוי על רדיפת ארנב, והכוריאוגרפיה המדהימה בוצעה על ידי נינו רמישווילי. הריקוד מכיל לא רק תזוזות בלט קלאסי אלא גם יוצר תמונה עוצרת נשימה של סצנת ציד. כל מי שראה את ג'אירן בהופעה על ידי נינו רמישווילי, לא יכול לשכוח את תנועות הגוף היפות, את צעדי הריקוד הייחודיים ואת רוח הריקוד שטעונה בתוך הקהל.

חרצ'ורלו חרצ'ורלו חרצ'ורלו
חרצ'ורלי הייתה עיר של בעלי מלאכה ובדרך כלל הם לבשו צ'וחות שחורות. הם היו ידועים עב העבודה הקשה שלהם ובאותו זמן גם על החיים חסרי הדאגות שלהם. האהבה שלהם לחיים, ליין ולנשים היפות, מוצג טוב בריקוד החרצ'ורלי.

דבלורי - Davluri - დავლური
דבלורי דבלורי היא גם כן עיר של ריקודים, אך לא כמו קינטאורי וחרצ'ורלי, היא מציגה עיר ממעמד אצולה. הריקוד מזכיר לנו את הריקוד קרתולי. אך התנועות בדבלורי הם פחות מורכבות ומערכת היחסים בין הגבר לאישה, פחות פורמאלית. הריקוד מבוצע על ידי זוגות רבים ועם מוסיקה ותלבושות צבעוניים, מצטיירת תמונה של סעודת אצולה על הבמה.